CHS z Moravy

CHOV KRÁLÍČKŮ PLEMENE ZAKRSLÝ TEDDY



ZPĚT NA NABÍDKU KRÁLÍČKŮ

O plemeni "zakrslý teddy"



STANDARD ZAKRSLÉHO TEDDY KRÁLÍČKA

Zakrslý teddy patří do skupiny zakrslých králíků. Hmotnost teddy králíčka se pohybuje v rozmezí 1,0 - 1,5 kg, optimální je však 1,2 - 1,4 kg. Má krátké, rovnoměrně široké tělo a málo znatelný krk. Hlava je poměrně velká a široká alespoň 5,0 cm. Uši jsou pevné, vzpřímené a na koncích zaoblené. Jejich délka je 5,0 - 6,9 cm (až 7,5 cm). Srst je jemná a hustá, zhruba 5,0 - 8,0 cm dlouhá po celém těle, kromě končetin - ty mají normálně dlouhou srst. Na hlavě vytváří srst tzv. čelenku, kterou je označena dlouhá, hustá a rovnoměrně osrstěná hlava (mimo čumák, uši a okolí tlamičky). Čelenka je hlavním plemenným znakem zakrslého teddyho. Barva srsti je různá a není u tohoto plemene ustáleným znakem. Předností je barva a kresba co nejbližší vzorníku plemen králíků v ČR.


VELIKOST KRÁLÍČKA

Zakrslý teddy králík má hmotnost 1,0 - 1,5 kg. Králíci chovaní "na maso", mají hmotnost cca 4,0 - 6,0 kg, nekteří mají i přes 8kg! Prosím, uvědomte si, že králíček, ač je zakrslý, není osmák degu, pískomyl, křeček ani morče. Je to tvoreček větší než tato zvířátka! Pro představu, kilový teddík je "kilo mouky s chlupama", takže jej položíte na papír formátu A5, kam se vleze, ale budou mu z papíru vyčnívat chlupy. Teddík 1,5 kg (což je stále standardní zakrslý králíček), je zvířátko, které pohodlně usadíte na papír A4. Proč to píši? Setkávám se často z domněnkou, že zájemci o králíčka vidí na fotce zvířátko do dlaně a myslí si, že takto malinký králíček i zůstane a dovezou si na něj krabičku od Ramy. Králíček se opravdu narodí malinký, že jich dám do dlaně i 5, v době odběru se králíček ještě dá položit na jednu ruku, kam se vleze, ale velice rychle roste a často již v 5ti měsících má svoji "dospěláckou podobu". Formálně se konečná hmotnost určuje v 6ti měsících věku (u některých jedinců se nepatrně zvýší i později).


CHLUPATOST KRÁLÍČKA

Zakrslý teddy králík je králíček dlouhosrstý. Viz výše popis srsti ve standardu. Králíčci se rodí neosrstění a během pár dnů po narození jim začne srst narůstat. Roste do délky přibližně do 4. měsíce, pak průběžně líná, takže králíček je v různých fázích roku různě nasrstěn. Po vylínání může vypadat jako krátkosrstý, v období největšího obrůstu jako "chlupatá koule", u které poznáte stranu, kde je hlava jen podle vyčnívajících uší :D Na fotkách chovných jedinců je vidět, že každý králíček je v nepatrně jiné fázi obrůstu, i když se snažím fotit vždy králíčky v plném osrstění. Struktura srsti zakrslého teddyho není ustálená, každý králíček ji má nepatrně jinou, takže některému opravdu nenaroste srst do délky 8 - 10 cm, ale jen 5 cm. Proč to píši? Protože pokud je králíček vyfocen jako prodejný v 5 týdnech a Vy si dojedete v 6 nebo 8 týdnech, tak bude mít již srst delší a u Vás v novém domově mu stále ještě poroste. Setkávám se často s tím, že se domníváte, že králíček má na fotce srst krátkou, tak by měl být přeci krátkosrstý. To je mylná úvaha, podívejte se na foto jeho rodičů.

ZAKRSLÝ KRÁLÍK TYPU LVÍČKA

Velikost králíčka je tatáž jako u králíčka plemene zakrslý teddy. Králíčci mají téměř vždy čistokrevné rodiče, kdy se jedná nejčastěji o spojení zakrslého teddy králíka (dlouhá srst) a zakrslého králíka barevného (krátká srst). Takový králíček splňuje požadavky na milou povahu, kterou po generace mívají "teddíčci" a zároveň je to králíček bez zvláštních nároků an údržbu srsti. Jedinci jsou obvykle životaschopnější a mnohdy i v typu velmi vydaření, díky velké prošlechtěnosti zakrslých barevných králíků. Králíček má delší osrstění pouze v okolí hlavy, což vytváří tzv. lví hlavu. Dále pak může být více osrstěn po bocích. Míra delší srsti je poměrně individuální, každopádně vždy platí, že se jedná o králíčka prakticky "bezúdržbového", kterého stačí pročesat zpravidla jednou za čas, aby se odstranily přebytečné odumřelé chlupy. Králíček se pro své pozitivní povahové a vzhledové vlastnosti využívá k prošlechťování zakrslého teddy králíka, nebo jako velmi oblíbený mazlíček do rodin.


SAMEČKA NEBO SAMIČKU?

Jeden z nejčastějších dotazů, které mi kladete je, zda si na mazlíčka pořídit raději samičku nebo samečka, které z pohlaví je lepší. Povaha králíčka je individuální záležitost a nelze jednoznačně tvrdit, že je lepším mazlíčkem sameček nebo samička, ovšem jsou zde obecná tvrzení, která se nejčastěji uvádějí na obhajobu jednoho či druhého pohlaví. U samiček může být nevýhodou podrážděnost v období říje a tím povahová nestálost, ovšem toto je zcela individuální a na většině samiček říje není znát, popř. se samička během říje neprojevuje negativním chováním . U samečků může být nevýhodou údajně intenzivnější zápach nebo značkování. Opět je to velice individuální. Se značkováním se setkávám velmi výjimečně a stejně tak může značkovat svým způsobem i samička. Jedna skupina zastává názor, že samičky jsou jako mazlíčci milejší, druhá skupina tvrdí, že na mazlíčka by chtěla pouze samečka. Doporučuji zamyslet se nad svými pocity a volit dle toho, co Vám odpoví... Povaha králíčka je dána jednak geneticky, kdy se snažíme vybírat do chovu neagresivní samičky a neznačkující hodné samečky, aby tyto vlastnosti s větší pravděpodobností přecházeli na potomstvo. Dále je dána také výchovou. Ta začíná u nás v chovu každodenním kontaktem a mazlením a pokračuje u Vás správným přístupem a zacházením s králíčkem. Každý králíček je individuální osobnost a puberta s ním může pěkně zacvičit! Proto období dospívání není vždy pro nové "páníčky" snadné a s králíčkem se musí sžít, ujasnit si pravidla a králíčkovi možnosti chování. Někteří králíčci jsou v dospělosti klidnější povahy, jiní aktivnější a zvídavější...


Nahoru








Copyright © 2009 - 2016, Zuzana Tesařová